Идва ли краят на делфинариумите?

Автор: Апостол Апостолов*, специално за Realno.bg

В увеселителния парк Boudewijn в Брюж се отглеждат и дресират шест делфина, за чието бъдеще в плен от дълго време се водят спорове между собствениците на парка, природозащитни организации и власти. С всяка смяна на правителството се променят и условията. С предишния местен парламент беше постигнато споразумение да се спре с развъждането на още делфини, докато не бъде разширен открит басейн до 2027 година.

Новият министър за хуманното отношение към животните Бен Вейтс е категоричен, че старата договорка си тръгва със старата власт. Новото е, че се слага край на животните в плен. Въпросът не подлежал на обсъждане.

„Най-късно до 2037 г. историята на делфините в плен ще приключи завинаги във Фландрия“, заявява Вейтс за flandersnews.be. Той е категоричен, че няма логика да се държат делфините в плен само, за да правят трикове за удоволствието на хората.
„Не мисля, че това вече е оправдано. Особено, когато знаете, че делфините са свръхинтелигентни и чувствителни към стрес. Обикновено те живеят в големи групи на площи от стотици квадратни километри, а не в леген“.

Изказването му е като мехлем за природозащитните организация. Една от тях – Gaia, която е приела затварянето на делфинариумите като лична кауза, е доволна и се надява животните най-сетне да се озоват в естествения си хабитат, както е планирано да бъдат пуснати в гръцки залив, а не в друг делфинариум или открити басейни.

Решението не се приема от собствениците на Boudewijn Seapark. Те вече са вложили милиони в изграждането на новия открит басейн, в инфраструктура и в пречиствателни съоръжения.
„Ние държим фламандското правителство да спази споразумението и да ни разреши да завършим проекта си до 2027 г., както е планирано. Не може с всяка смяна на властта да се променят нещата. Всеки гражданин и организация има нужда от предвидимост и надеждно правителство. На практика министър Вейтс пренебрегва съветите на собствените си служби, служители и зоологическата комисия. Той се оставя да бъде принуден от малка група хора, които продължават да упражняват натиск и се оставя да бъде съблазнен да прави изявления за окончателно затваряне, без да има решение за животните“, е позицията на управителите на парка.

Организацията за защита на правата на животните Bite Back, която прави ежемесечна кампания в делфинариума от 20 години, е доволна от новината. „Щастливи сме! Борим се от 20 години да извадим делфините от делфинариума. Мислехме, че корабът е потънал с Кодекса за хуманно отношение към животните, но се радваме да чуем, че министърът е имал смелостта да се върне към това“, казва Анте Лайне.

Според сдружението, колкото и да не им се иска ще трябва да почакат още 13 години, преди делфинариумът наистина да затвори, но най-важното е да не бъдат местени в друг делфинариум, а в морето.

Темата за бъдещето на делфинариумите е сложна и многопластова, като включва етични, правни и икономически аспекти. В последните години се наблюдава нарастващо обществено недоволство и критика към практиката на държане на делфини в плен за развлечение. Много организации за защита на животните и активисти настояват за прекратяване на тази практика, тъй като смятат, че тя нарушава правата на животните и причинява стрес и страдание.

В някои страни и региони вече има законодателни промени, които ограничават или забраняват използването на делфини в представления.

От друга страна, има и аргументи в полза на делфинариумите, които подчертават тяхната роля в образованието и научните изследвания, както и възможността за рехабилитация на ранени или болни делфини. Някои защитници на тези институции твърдят, че те могат да бъдат управлявани по начин, който осигурява добро благосъстояние на животните.

В България, въпросът за делфинариумите също предизвиква дебати, но няма конкретни законови промени, които да забраняват или ограничават дейността им.

*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Брюксел от 2020 г. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *