Автор: Михаил Стоянов, инвеститор, създател на специализираната платформа Investo.bg
За последните 12 месеца имах повече грешни прогнози, отколкото верни. И въпреки това генерирах двуцифрена Алфа.
Време е за рефлексия и философия или къде се издъних и къде не чак толкова през 2024 г. Но не само това – ще разкажа и какви са творческите ми планове за 2025 г.
Всяко бизнес начинание е процес, а инвестирането е точно такова. За анализ на качеството на нашия процес и неговите резултати има не малко методи. Накрая обаче всичко се свежда до:
Качество на процеса + щипка късмет = крайни резултати
Или графично представено:
Да, дори когато следваме нашия план стриктно, крайният резултат е всичко друго, но не и гарантиран.
Единственото, което постигаме с наличието на план, е да увеличим шансовете си за успех. Обаче липсата на такъв ни гарантира провал.
С горната максима анализираме нашия процес и неговите резултати. Анализ само на база на резултатите води до опасни заключения. Все едно да съдим за качеството на книга по нейната корица. Винаги анализираме и процеса и неговите резултати.
След това философско встъпление нека да видим къде се провалих и къде не толкова.
Да започваме.
Издънките и успехите
2024 г. беше поредната година, която ми даде възможност да блесна с грешни прогнози.
Ето и някои от тях:
Бразилия – бразилският реал копае нови дъна, воден от хаотичната политика на Лула. А това доведе до рекорден спад в бразилските акции.
Сондажни кораби – въпреки солидния фундамент, предвещаващ дефицит на такива съдове, акциите на компаниите от бранша останаха класически дънни риби през 2024 г.
Платина и паладий – поредна година недостиг на платина и паладий, свръх изкривено позициониране на пазарните участници и въпреки това цените на PGM останаха на дъното.
Уран – свиващо се предлагане, нарастващо търсене и ред събития каталисти. И все пак цената на урана е 25% по-ниска от Януари 2024 г.
Фундаментът зад всичките изброени теми е валиден, поне в моите очи. Обаче, само защото смятам, че съм прав за посоката на цената, въобще не гарантира печеливши сделки. Даже напротив.
Без да знаем кога да (не) влезем в позиция, сме обречени на неуспех. Липсващата съставка е таймингът. А аз очевидно съм дошъл рано на купона, което не ме прави проницателен, а просто подранил.
Сега да свържем тайминг и процес. Това, че таймингът ми очевидно е грешен, означава ли, че моят процес е некачествен?
Категорично не. От друга страна успешните прогнози и сделки не гарантират за качество на процеса, стоящ зад тях. Тоест, можем да имаме скапан процес, но все пак да реализираме печалба. На пазара наша основна задача е никога да не попадаме в категория „Некачествен инвестиционен процес без значение резултата“.
В случая, при посочените грешни прогнози, процесът на вземане на решения е достатъчно добър. Напомням, че той няма как да бъде перфектен.
Противното твърдение е признак на арогантност, смятайки че сме разкодирали играта или поне, че можем да го напраим. Това няма как да се случи.
Това, което знаем, абсолютно винаги ще бъде безкрайно по-малко от това, което не знаем.
Изображението напомня, че нагласата „Аз знам повече от някой друг или повече от стария Мишо“ е грешна. Предпочитам друга гледна точка: „Аз по-малко не знам от Мишо от преди 12 месеца“.
Така неутрализирам капана на заблудата, че нещо знам. Всъщност единственото, което правя, е да намаля количеството на това, което не знам.
Да се върнем на инвестиционния процес. Неговата цел е да бъде достатъчно добър. Това означава регулярно да го подлагаме на дисекция и пренастройки.
А параметри за регулиране винаги ще има. Имаме три категории променливи – отлични, за настройка, за премахване.
За достатъчно добър процес считам такъв, който има параметри, попадащи само в първите две категории: отлични и за настройка.
В моя случай има две главни неща за препрограмиране:
Завишено внимание към събитията каталисти – пример за това е Бразилия. Следващите президентски избори са 2026 г. Което означава, че подцених не толкова ролята на каталиста, колкото неговото влияние във времето. С една дума, подраних.
Фокус върху отхвърляне на тезата – давам пример отново с Бразилия. Фокусирах се основно върху аргументи, подкрепящи моята теза, а не такива, които я отхвърлят. И така пропуснах и слабостите във фискалната политика на Бразилия, които са следствие от левия популизъм на Лула.
Давам Бразилия за пример, но посочените слабости оказаха влияние и на другите нереализирани през 2024 г. прогнози.
Слабостите в моя аналитичен процес се отразиха в тайминга на хипотезите (и позициите) ми, а не толкова на изводите за очакваната посока на пазара. Обаче, сам по себе си таймингът не е достатъчен, за да превърне една сделка в печеливша или губеща.
Той е само един от аспектите на управлението на риска. Другите са:
Размер на позицията – формулата на Кели, която зависи от risk-reward и разпределение на вероятностите
Менажиране на позицията – стоп лос, тейк профит, брой траншове
Подбор на инструменти – избор на инструмента, с който да изразим нашето виждане за пазара (акции, деривати, облигации)
Трите елемента са критично важни, защото дори с грешна хипотеза, те ще ни предпазят от голяма и необратима загуба.
И още един важен нюанс. Подборът на инструменти има значение. Пример за това са опциите.
Подбрани правилно, те са отличен инструмент, който редуцира влиянието на грешния тайминг. Казаното важи особено за сделки на ниво индустрия/регион. Пример за такава моя позиция е Бразилия, чрез опции на iShares Brazil.
При отиграване на макро теми, каквато е Бразилия, събитията каталисти често се разгръщат по-бавно, отколкото каталистите на ниво компания. Затова и толерансът към грешен тайминг трябва да е по-висок. Опциите са инструментът, който компенсира в голяма степен влиянето на (умерено) грешния тайминг.
В обобщение, през 2024 г. направих не малко грешни прогнози и губещи сделки.
И въпреки многото грешни прогнози и подранили позиции, моята реализирана печалба за 2024 г. е 37%, а общата е 58%.
Успехите
Е как така? Нали подборът на акции е необходимо и достатъчно условие да сме успешни на пазара?
Отговорът се крие в едно от основните неравенства на пазарите:
Управление на риска >>> Подбор на инвестиции
Липсата на план за управление на риска е като да умножаваме по нула. Рано или късно пазарът ще ни го напомни.
Бичите пазари карат инвеститорите да забравят значението на горното неравенство. За пореден път пазарните участници са приспани от силните, последни две години. Новият, стар наратив е че играта е не само проста, но и лесна.
Античните пълководци са се страхували не само от загубата, но и от победата, защото успехите ни правят арогантни. А когато се самозабравим, ставаме слепи за слепотата си.
В поражението има уроци, стига да решим да ги видим. В същото време триумфът може да ни преподаде уроци, които никоя загуба не може да ни научи.
“Победата побеждава победителите. “
В моменти на успех винаги си припомням горния цитат. Той ми казва, че успехите могат да са по-пагубни от провалите.
Ако искаме да играем дълго и успешно играта, водеща е скромността, а за арогантност място няма. Само когато сме скромни, ще останем съзнателни за несигурността и промяната – двете сигурни неща на пазарите.
Затова и управлението на риска е винаги водещо, защото то ни пази от най-големия ни враг – този в огледалото.
След поредното поетично отклонение, да се върнем към успехите за изминалата година.
Ето и някои от печелившите ми сделки:
Cameco Corporation – въпреки зле представящия се пазар на уран, стратегията ми с опции на най-ликвидните компании се отплати добре. Камеко дотигна АТH през 2024 г.
Golar LNG – темата за плаващи енергийни активи ще става все по-актуална и Голар го доказа.
Navios Maritime – Анхелики Франгоу не разочарова пазарните участници. Навиос е една от малкото корабни компании, които генерира двуцифрена Алфа през 2024 г.
General Dynamics – нарастващата глобална ентропия не ме разочарова и опциите на GD добре се отплатиха.
Изброените печеливши сделки в голямата си част са реализирани, тоест затворени.
Преди да продължа, тук е мястото да напомня за разликата между реализирани и нереализирани печалби.
Всяка реализирана печалба, първо е била нереализирана. Обаче, не всяка нереализирана печалба се превръща в реализирана.
Гуру гилдията редовно обръщат наопаки максимата – незатворените печалби са печалби, а в същото време нереализираните загуби, не били загуби … дори вече нямам тъпомер, който да изхвърля.
Твърдението не игнорира значението на нереализираните печалби, а цели да покаже тяхното място. Това, че те са първата задължителна стъпка, не ги прави достатъчно условие, за да сме успешни на пазарите.
Обобщено, 2024 г. беше колкото динамична, толкова и успешна година. Очаквам 2025 г. също да бъде предизвикателна. На хоризонта се очертават множество възможностите за асиметрични инвестиции.
Идва ред да разкажа за творческите ми планове – пазарни ниши, където ще търся Алфа и новости около Инвесто.
Творчески планове за 2025 г.
Цел едно за новата година е все по-често да прибягам към употребата на следното меме:
Освен интересът ми към сиамски котки и златни ролекси, картинката казва накъде ще бъде насочено вниманието ми – кораби.
Те, разбира се, са част от голямата картина. Преди две седмици ви представих The Great Intersection Portfolio. То има пет стълба:
Търговски войни и критични минерали: PGM, REE и уран
Възраждане в Латинска Америка: Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия
Енергийна независимост: плаваща енергийна инфраструктура, нефтени платформи, сондажни кораби, спомагателни кораби
Променени вериги за доставки: VLCC танкери, Capesize бълкери и малки кораби за втечнен газ
Девалвация на фиатните пари: благородни метали и крипто
Целта отново е да се генерира Алфа при ясно дефиниран риск. Инструментите също са добре познати: LEAPS опции и акции. А водеща концепция е event driven.