Автор: Калоян Стайков*
За поредна година в закона за бюджета се предвижда таван на цените на производители и търговци с електрическа енергия. Това е абсурдна практика, която трябва да бъде променена незабавно!
– Законът въвежда данъчно задължение за производители и търговци, но неговите размер и ефект върху сектора, а и върху бюджета, не са ясни, защото таваните за различните технологии се определят от Министерски съвет.
– Министерски съвет може да определи високи или ниски тавани, но може и да включва/изключва производители от тези задължения, с което влияе върху пазара и събираните приходи.
– Министерски съвет не знае колко приходи са му необходими по тази мярка, тъй като тя финансира евентуални субсидии за небитовите клиенти; последните обаче се гласуват с решение на Народното събрание. То може да определи висок или нисък таван, а може и да не определи такъв, както беше случаят през първата половина на тази година.
По този начин субсидиите или липсата на такива могат да генерират както бюджетни дефицит, така и излишъци.
– Ако правителството или парламентът считат, че подобна мярка е необходима, тя трябва да е подробно разписана в закона, за да са ясни всички параметри – прогнозни разходи, необходими приходи за обезпечаването им, обхват на програмата за производители, търговци и потребители и т.н. Най-добре е програмата да е таргетирана, а не да се раздават пари на всички, включително и на такива, които нямат нужда от тях, но дежурното оправдание е, че е така, защото е трудно да се обясняваме пред Европейската комисия…
*Калоян Стайков е икономист с дългогодишна експертиза в публичните финанси, икономическата политика и енергийния сектор. Той е председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт (EMI). Позицията е от личния му фейсбук профил.