Автор: Апостол Апостолов*, специално за Realno.bg
Геотермалната енергия е тема, която тепърва ще се разисква, а още повече нейното съхранение. Финландия развива разработен проект, който беше представен от държавния секретар на страната Мика Нюканен по време на заседанието на Съвета на ЕС в Брюксел на 16 декември.
Според плновете на властите в страната, през 2028 година в Хелзинки ще бъде пуснато в експлоатация най-дълбокото и същевременно най-голямото хранилище за гореща вода и топлинна енергия в света. Съоръжението ще събира слънчева и вятърна енергия през лятото. Топлината ще се съхранява и ще се използва през зимата, разказа финландският представител пред енергийните министри на ЕС, в присъствието на изпълнителния директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол.
За финландските власти проектът е изключително важен, тъй като търсенето на енергия е сезонна дейност и трябва да се намери най-оптималното решение, за да се оползотворяват наличните ресурси.
Проектът се движи от градската енергийна компания Vantaa Energy. В публичната документация е записано, че ще е с мощност 90 гигаватчаса в подземните пещери във Вантаа, близо до Хелзинки. С размер от 1,5 милиона кубически метра, подземната система за съхранение на топлина ще има общ капацитет, който съответства на годишното потребление на отопление на средно голям финландски град. Ще бъдат изкопани общо три пещери с ширина около 20 метра, дължина 300 метра и височина 40 метра. Дъното им ще бъде на 100 метра под земята.
Принципът на работа на сезонното съхранение на топлинна енергия „Варанто“ е да съхранява топлина в подземни каверни, така че да може да се използва за отопление на сгради чрез топлофикационната мрежа, когато е необходимо.
Подземните каверни с общ обем 1 100 000 кубически метра, включително технологичните съоръжения, ще бъдат пълни с топла вода. В пространството ще се създаде налягане, което ще позволи на водата да достигне температура до 140 C, без тя да кипи или да се изпари.
Varanto работи по проекта от три години, заедно с финландската строителна компания YIT и инженерния консултант AFRY. Цената на проекта се оценява на около 200 милиона евро (217 милиона долара) и вече е отпусната инвестиционна субсидия в размер на 19 милиона евро от Министерството на икономиката и заетостта на Финландия.
„Светът преживява огромен енергиен преход. Вятърната и слънчевата енергия се превърнаха в жизненоважни технологии в прехода от изкопаеми горива към чиста енергия. Най-голямото предизвикателство на енергийния преход досега е невъзможността да се съхраняват тези периодични форми на енергия за по-късна употреба“, заяви на първата копка през лятото главният изпълнителен директор на Vantaa Energy Юка Тойвонен.
Инвеститорите ще поставят два електрически котела с мощност 60 мегавата, които ще се използват за производство на топлина от възобновяема електроенергия, когато електричеството е в изобилие и е евтино.
Централното отопление е най-популярната форма на отопление на сгради и домове във Финландия. Във Вантаа има повече от 600 километра подземни топлофикационни мрежи. Около 90% от жителите на Вантаа живеят в домове, отоплявани с централно отопление.
През 2023 г. във Финландия са произведени общо 37,3 тераватчаса централна топлинна енергия, като от тях 53% са от възобновяеми източници на топлина и 14% от отпадна топлина.
*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Брюксел от 2020 г. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург.