Добре, че нямаме индустрия!

Автор: Д-р Борислав Боев*

Завършваме годината като нетен вносител на електроенергия. За месец декември 2024 г. търговското ни салдо е -101GWh. Обърнете внимание, че целия Балкански регион е дефицитен, та дори и до Централна Европа. Причините са няколко, но основните са две – липсата на достатъчно инсталирани конвенционални мощности (въглища, природен газ, АЕЦ и донякъде ВЕЦ), както и липсата на достатъчен капацитет на трансгранична свързаност и преносни капацитети.

Най-адекватното краткосрочно решение е да се възобнови производството от въглищни ТЕЦ в цяла Европа, но това се сблъсква с политиката на ЕК за ликвидиране на въглищната индустрия посредством безумни директиви и още по-безумната търговия с емисии. Въпреки това обаче, към 31.12.2024 г. въглищните ТЕЦ (лигнитни въглища) в България са осигурили 36,4% от електроенергията в страната за м. декември 2024 г. (1217 GWh). Ядрената централа в Козлодуй е произвела 1434 GWh или 42,9% от електроенергията в страната за същия период. Съвкупно, за пореден път се доказва, че АЕЦ и ТЕЦ са водещи, когато става въпрос за енергийна сигурност – съвкупен дял от 80% в общото електропроизводство за м. декември 2024!

Централите на природен газ са важни за регулирането и балансирането на електроенергийната система, но те са изключително податливи на ценовата нестабилност на газовите борси. А цената на TTF hub e висока – 49 EUR/MWh към днешна дата, с тенденции за повишаване заради студеното време, бързото изчерпване на газохранилищата в ЕС и потенциалните проблеми с доставките на руски тръбен газ след 31.12.2024 г. по украинското трасе.

Ядрените централи са солиден базов източник на електроенергия, но изграждането на нови ядрени мощности, особено в Европа, е изключително тромав процес с хоризонт от 10-15 години. Трябваше да сме започнали вчера!

Интересно е какво ще се случи през януари 2025 г., когато се очаква студовете в цяла Европа да продължат. И понеже трябва да завършим годината оптимистично – добре, че нямаме индустрия! Че иначе не ми се мисли какво щеше да стане с търсенето на електроенергия!


*Коментарът е от личния фейсбук профил на д-р Борислав Боев. Заглавието е на Realno.bg.

*Борислав Боев е доктор по икономика с дисертация „Ядрената енергетика като елемент от електроенергийната система на България“. Той е преподавател в Стопанска академия „Д. А. Ценов” в Свищов по специалност „Индустриален бизнес и предприемачество“. Д-р Боев е автор на редица научни публикации в областта на енергийната икономика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *