Автор: Михаил Стоянов, инвеститор, създател на специализираната платформа Investo.bg
Простотата побеждава сложността. Винаги.
Инвестирането в суровини може да бъде относително просто и потенциално печелившо или твърде сложно и потенциално печелившо. Предпочитам първото.
Какво означава това?
В инвестициите е по-важно какво да не правим, отколкото какво да правим. Стратегията, която представям днес, следва това мото.
Малките минни компании са отличен пример. Преди мислех, че мога да играя успешно играта като разбирам от геология, колкото баба ми от кораби. Обаче се оказа, че минните дружества с малка пазарна капитализация са подходящи за инвеститори, които са на ти с геологията и металургията. Няма друг начин да се отсее плявата.
Аз не съм сред тези вещи люде, та оставям малките минни компании настрана. В моя случай шансовете за провал са екстремно високи. Изключение са сделките, обвързани със събития, но това е тема за друг път.
От всеки 3 000 потенциални находища накрая само едно става работеща мина. Тоест, за да отличим майсторите на късия разказ от наистина сериозните предприемачи, е необходимо нещо повече от това да четем финансови отчети.
Обаче съотношението печалба риск при малките минни компании е изключително атрактивно. Но вероятността от провал е много висока, поне за мен.
Как тогава можем да получим нелинейния потенциал за растеж на малките минни компании, комбиниран с малкия риск от фалит на големите минни предприятия?
Моето решение е комбинация от директна експозиция към съответния метал, за да получа Бетата (към цената на метала), и LEAPS опции на най-ликвидните компании от индустрията, за да извлека Алфата.
Добре подбрани LEAPS предлагат потенциал за ръст подобен на малките минни компании при риск, съизмерим с този на големите минни компании, тоест значително по-нисък.
Казано по-просто, получавам съотношение риск-възвращаемост над 1:5 със значително по-малки шансове да греша. Вероятността Agnico Eagle да фалира а много по-малка от тази на малък производител с една мина в Гана.
За получаване на пряка експозиция към даден метал/суровина има няколко начина. Аз предпочитам ETC (борсово търгувани стоки) с ливъридж, които имат многобройни предимства в сравнение с експозицията на фючърси.
ЕТС работят перфектно за сделки с времеви хоризонт под една година. Въпреки това има фактори, които трябва да се вземат предвид, като време, размер и управление на позицията. Една печеливша идея може да се превърне в катастрофална сделка, която да доведе до огромни загуби, ако се пренебрегнат гореизброените.
Същото се отнася и за LEAPS опциите. Винаги започваме с управлението на риска, а след това мислим за печалби.
Изискване за LEAPS:
С покупката на опции получавам имунитет срещу зависимостта от изминатия път (path dependency) в замяна на зависимост от времето и волатилността.
Path Dependency означава маршрута, по който цената достига до заложената цел. Изходите на сделка с предварително зададени стоп лос и тейк профит са следните:
За да избегна втория сценарий, купувам LEAPS опции. По този начин наемам риск мениджър, който да управлява позицията ми за определен период от време.
LEAPS, както всички опции, са зависими от времето, т.е. опцията изтича след определен период. За да смекча ефекта на времето върху цената на опцията и да увелича шансовете да бъда прав, купувам кол позиции с оставащи поне 12 месеца до изтичането им.
Съответно превръщам волатилността в приятел като избирам опции с ниска имплицитна волатилност. С други думи, печеля не само от нарастващата цени на прилежащия актив (акция или суровина в случая), но и от нарастващата волатилност. Цената на прилежащия актив може да се покачи с 40%, докато цената на LEAPS опция може да се вдигне с 400%, разбира се, ако опцията е добре подбрана.
Друга причина, поради която харесвам опциите е, че те ме карат да мисля за времето.
Стрелата на времето се движи в една посока: бъдещето се превръща в настояще, а настоящето – в минало. Инвестирането в акции позволява лесно да забравим този факт.
Докато при стратегиите с опции първо трябва да вземем предвид времето, а чак след това (потенциалната) печалба. Така преди да пристъпим към сделка трябва да се запитаме: Кога очаквам цената да достигне моята цел?
Напомняне: блестящият анализ, съчетан с неадекватен тайминг, се проваля в сравнение с достатъчно добър анализ и адекватен тайминг.
Перфектен тайминг е невъзможен, т.е. в рамките на няколко дни. Въпреки това планирането на позицията ни в рамките на няколко седмици е напълно възможно.
Казаното важи за сделки с хоризонт от 12-24 месеца. При дей и суинг трейдъри отклонение от седмици е недопустимо. Допускът на грешка при тайминга е пропорционален на времевия хоризонт на нашите сделки.
За да определим тайминга, разполагаме с две възможности:
Ще дам два примера от моето портфолио за event driven позиции. Първият е недостигът на уран. Уранът ми хаван вниманието в началото на 2020 г. На този етап дефицитът започна да става очевиден. Обаче беше твърде рано за сериозен възход в цената. АЕЦ бяха на дъното на популярността си, зелената мания беше взела връх, а К(20-1) беше наратива на деня.
В края на 2022 г. уранът набра сила, давайки сигнал за действие. Избрах най-ликвидния вариант – Cameco Corporation. LEAPS опциите на Cameco се продаваха на атрактивна цена при ниска имплицитна волатилност – под 35%. Освен това ликвидността беше добра и имаше налични опции, изтичащи Януари 2024 г.
Оттогава насам се случиха няколко ключови събития, като преврата в Нигер лятото 2023 г и COP28 срещата в Дубай. Те подействаха като искра, която даде тласък на урановите минни компании. Така опциите на Cameco донесоха отлична печалба при премерен и контролиран риск.
Друга LEAPS идея е Navios Maritime. Намерих компанията през октомври 2023 г. Навиос имаше (и все още има) стабилни финанси и атрактивен флот от танкери, бълкери и контейнеровози. Компанията се търгуваше при 25% PNAV. Червеният флаг, който впоследствие се превърна в зелен, беше ръководството, което беше пословично незаинтересовано от акционерите.
Залагах на промяна в политиката към акционерите – компанията ще да започне да разпределя дивиденти и да изкупува собствени акции. През ноември/декември започнах да изграждам позиция с LEAPS опции.
Кол опциите на Навиос се продаваха за стотинки, измерено в имплицитна волатилност. През февруари хипотезата ми бе потвърдена. Ангелики Франгоу, главният изпълнителен директор на компанията, заяви, че купува акции и обмисля бъдеща програма за обратно изкупуване на акции. В рамките на няколко седмици акциите на Navios се повишиха с над 50%, а кол опциите, които купих, с над 500%.
Примерите илюстрират значението на събитията каталисти. Целта им не е да доказват, че LEAPS стратегията е със 100% успеваемост. От 100 залога около 60-65 се провалят, т.е. опцията изтича без стойност. Останалите 35-40 сделки обаче имат risk reward над 1:5, което компенсира загубите от неуспешните сделки.
Така че, за да увеличим шансовете си за успех, се нуждаем от две съставки:
Дори да не успея да избера достатъчно подходящ момент, все още ще съм в играта, стига да подбера опция с достатъчно дълъг живот. Посочените правила са като предпазители в ел. схема. Ако сгреша с тайминга, първият предпазител се задейства. Вторият обаче (опцията с дълъг период до изтичане) все още ще е непокътнат.
Това е моята стратегия за инвестиции в суровини. Тя е резултат от многобройни повторения на метода “проба-грешка”. Първо трябваше да разбера какво не работи за мен. След това беше по-лесно.
Оставаше да избера най-подходящата от малкото останали възможности. Философски погледнато научаваме кои сме, едва след като разберем кои не сме. Първо плевим, после садим.
Напомням, че LEAPS + ЕТС не е универсална стратегия. Още повече, тя не гарантира лесни и бързи печалби. Такъв подход не съществува. Разглеждайте днешната статия като генератор на идеи, нищо повече.