Анализаторите на американската банка J.P.Morgan повишиха шансовете за рецесия в САЩ до края на тази година от 25 на 35%, след като преди дни песимистичен юлски доклад за работните места предизвика рязка разпродажба на глобалните акции. Пазарите вече изчисляват почти сигурна вероятност Федералният резерв не само да намали лихвите през септември, но и да го направи с цели 50 базисни пункта, пише „Ройтерс”. J.P. Morgan очаква Федералният резерв да се откаже от „постепенността“ и да намали лихвените проценти с поне 100 базисни пункта до края на годината.
Какъв е анализът на БНБ за икономиката на САЩ
Реалният Брутен вътрешен продукт на САЩ отбеляза верижен растеж от 0,4% през първото тримесечие на 2024 г. спрямо 0,8% през четвъртото тримесечие на 2023 г, посочва БНБ в икономическия си преглед за процесите в българската и глобалната икономика.
Ето какво казват експертите от народната банка за американската икономика в периода от април до юни т.г.:
Водещите конюнктурни индикатори в САЩ сигнализират за запазване на темпове на икономически растеж, сходни с тези през първото тримесечие. През периода индексът на мениджърите по продажбите Purchasing Managers’ Index (PMI) за преработващата промишленост показа спад на активността в сектора, докато аналогичният показател за услугите сигнализира за забавяне на растежа в сектора спрямо предходното тримесечие. Данните за индивидуалното потребление и продажбите на дребно дават индикации за по-слабо нарастване на потреблението на домакинствата.
Основните показатели за пазара на труда в страната слабо се влошиха през второто тримесечие, посочват още от БНБ. Според доклада броят на заетите в неаграрния сектор се увеличи общо с 532 хил. (с 802 хил. през първото тримесечие на 2024 г.), а съотношението на обявените нови работни места към броя на безработните се понижи до 1.2 при средно 1.4 през първото тримесечие.
По отношение на инфлацията банкерите пишат:
„През второто тримесечие на 2024 г. годишната инфлация при потребителските цени се понижи, но остана над целевата стойност на Федералния резерв от 2%. През май годишният темп на изменение на ценовия индекс на индивидуалните потребителски разходи се забави до 2,6% спрямо 2,7% през април и средно 2,6% през първото тримесечие на 2024 г. Годишният темп на растеж на базисния ценови индекс на индивидуалните потребителски разходи, който не включва компонентите „храни“ и „енергийни стоки“, през май се забави до 2,6% спрямо 2,8% през април и средно 2,9% през първото тримесечие на 2024 г. Забавянето на базисната инфлация през април и май спрямо първото тримесечие се дължеше на поевтиняването на повечето дълготрайни стоки, докато цените на услугите се увеличиха” .