957 473 работещи българи не могат да си позволят почивка

Броят на работниците в Европейския съюз, които не могат да си позволят едноседмичен отпуск, се е увеличил с повече от два милиона, показва анализ на Европейския синдикален институт към Европейската конфедерация на профсъюзите.

През 2022 година приблизително 39,7 милиона работещи (15% от всички) не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома – в собствената си страна или в чужбина – в сравнение с 37,6 милиона (14%) през 2021 г.

Къде е България?

България попада в списъка на държавите с най-голямо увеличение на броя на хората, за които ваканцията е лукс. Според данните през 2022 г. за 957 473 работещи българи едноседмичната почивка е мираж. Спрямо предходната година увеличението им е 2,2%. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) предлагат властите в България да предприемат държавнически решения каквито например направи съседна Гърция. През тази година южната ни съседка раздаде ваучери за ваканция на 300 хиляди гърци и постоянно пребиваващи чужди граждани в страната, а програмата „Почивка за всеки“ е на стойност 50 млн. евро

Най-голям ръст на бедността по отношение на почивките в ЕС има във Франция, където почти един милион повече работещи хора са принудени да си останат у дома. Най-големите промени в процентни пунктове са настъпили в Ирландия (+3,8 %) и Франция (+2,5 %).

В Италия все още има най-голям брой работници, които не могат да си позволят почивка (6 074 387), въпреки намалението там, а държавите с най-голям дял работници, които не могат да си позволят почивка, са Румъния (36%), Кипър (25%) и Гърция (25%). Ситуацията в Румъния вероятно се е подобрила оттогава насам, тъй като впоследствие правителството въведе 23% увеличение на минималната работна заплата и укрепи правомощията на работниците да водят колективни преговори за по-добри заплати, посочват от Европейската конфедерация на профсъюзите.

Данните за 2023 г. могат да бъдат още по-лоши след рекордното увеличение на цените на почивките през миналото лято, съчетано с намаляването на реалните заплати в целия ЕС през миналата година поради инфлацията, предупреждават от конфедерацията. От там подчертават, че изводите показват, че е необходимо ЕС и държавите членки да гарантират, че всички работници се ползват от колективното договаряне. Колективното договаряне не само осигурява по-справедливо заплащане, но и работниците, които са обхванати от него, се радват на до две седмици повече отпуск всяка година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *