Нито капка дизел на Олимпиадата в Париж

Брюксел, Апостол Апостолов*, специално за REALNO.BG

Олимпийските обекти и стадиони в Париж ще бъдат свързани към електрическата мрежа и няма да използват дизелови генератори, което е прецедент в историята за спортни състезания или културни събития.

„Нито капка дизел“, заявява категорично пред AFP Никола Перен, който е директор Enedis – парижки оператор на обществената електроразпределителна мрежа.

Революционна и изключителна рискова стъпка поемат организаторите на Олимпиадата във Франция да захранват обектите с електричество от възобновяеми източници. Вярват, че могат да редуцират използването на минимум 4000 литра дизел и да ограничат изхвърляне в атмосферата 12 тона CO2 еквивалент – количества енергия отделяни по време на един футболен мач.

Никола Перен е уверен, че всичко ще бъде наред, тъй като са се подсигурили с две електрически и в случай, че те не сработят едва тогава ще прибегнат до стария генератор.

„Не можем да си позволим спиране на тока дори 9,58 секунди“, казва енергийният мениджър Деймиън Пилак пред местната бизнес телевизия BFM (имайки предвид рекорда на Юсейн Болт).

Специалистите обясняват, че системата е така проектирана, че ако хипотетично има проблем с основната енергийна мрежа в главната подстанция, съоръжението автоматично минава към резервно захранване от втората подстанция. На всички обекти са подсигурени и с трето захранване с генератор и то ще се включи само ако предните две са извън строя, което е напълно невъзможно.

За да бъде проведена една наистина екологична Олимпиада, ангажираните за целта от компанията Enedis са инвестирали в 42-те олимпийски и 19 параолимпийски игри 100 милиона евро за свързването им към електрическата мрежа.

Основен партньор на Игрите е националната електрическа компания EDF, която гарантира, че енергията е наистина екологична. Тя ще бъде доставяна от 8 вятърни и слънчеви централи.

През пролетта стана ясно, че Олимпийското село също е с поглед към климата и няма да използва климатици. То се простира на площ от 52 хектара по протежение на река Сена, където някога e била индустриална зона. На терена са изградени 6000 апартамента и ще се използват от 14 000 олимпийски състезатели, а след това от 9000 параолимпийци.
След игрите те ще се превърнат в най-новия комплекс на френската столица. Сред сградите са засадени 220 дървета и специално изградени „сенници“, на които да кацат птиците.

Всички сгради са без климатици. През студените дни ще се отопляват геотермално, а през лятото ще се използва прохладата на Сена. Затова жилищата са построени по нейното протежение.

Над 150 000 души се събраха на 8 май край Старото пристанище в Марсилия, за да посрещнат олимпийския огън на френска територия, след като той плава 12 дни през Средиземно море от Гърция. Сред факлоносците на Олимпиадата ще бъдат бившите футболисти Жан-Пиер Папен, Дидие Дрогба и Базил Боли.

Церемоннията по откриването на летните игри е на 26 юли.

*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Брюксел от 2020 г. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *