Брюксел, Апостол Апостолов*, специално за REALNO.BG
Главното международно летище на Нидерландия – амстердамското „Схипхол”, което е и едно от най-натоварените в Европа, ще инвестира 6 милиарда евро през следващите 5 години за подобряване на условията на труд, услугите и инфраструктурата. Това е най-големият инвестиционен план в историята на аерогарата.
„Ще бъдат модернизирани помещенията за багаж, климатичните инсталации, ескалаторите, стоянките на самолетите, пътеките за рулиране и още много други неща, важни за комфорта на пътниците”, обяви главният изпълнителен директор Питер ван Оорд.
В плана е заложено подобряване условията на труд на всички служители.
Летището се намира на около 10 километра от столицата Амстердам. За първите шест месеца на 2024 г. през аерогарата са обслужени 31,8 милиона пътници, което е с 10% повече спрямо година по-рано. Нетната печалба е в размер от 224 милиона евро.
По думите на Ван Оорд въпреки че вече са инвестирани 3 милиарда евро в разширяване и подобряване на терминалите, това не е достатъчно и е нужен нов инвестиционен план от 6 млрд. евро.
„Нашата цел е да върнем удовлетворението на пътниците и доброто обслужване на авиокомпании“, казва Ван Оорд.
Според обществената телевизия Nos „Схипхол“ страда от голям недостиг на персонал. Проучване на профсъюза FNV показва, че голяма част от служителите, сред които охранители и терминален персонал, се оплакват от прекаленото натоварване, а недостигът на хора създава предпоставки за занижен контрол.
Важно за имиджа на летището е и да се инвестира в подобряване на качеството на обработка на багажите. Целта е бързо да бъдат изтрити лошите спомени от преди две години, когато медии показаха колко сериозни са пропуските в координацията на работния процес на аерогарата. Тогава телевизии въртяха кадри как хиляди куфари са оставени без надзор, а пътниците търсят с часове багажите си.
*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Брюксел от 2020 г. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург.