Визитка
Република Филипини е страна в Югоизточна Азия, състояща се от 7107 острова, около 700 от които – населени. Най-големите острови са Лусон, Минданао, Палаван и Миндоро.
Страната е президентска република, като получава независимост от САЩ през 1946 г. Преди да попаднат под властта им, Филипините са испанска колония, поради което, наред с Източен Тимор, те са една от двете преобладаващо католически държави в Азия.
Населението на Филипините е около 100 милиона души, от които над 13 милиона души живеят в столицата на страната Манила – един от 20-те най-големи метрополиса в света.
Атомна енергетика
Филипините планират да пуснат в експлоатация първата си атомна електроцентрала до 2032 година, пише Bloomberg.
„Правителството ще даде приоритет на законодателство, което гарантира наличието на правна и регулаторна рамка за ядрената безопасност“, се посочва в изявление на Министерство на енергетиката. Ще бъде създаден и независим регулаторен орган, който да наблюдава развитието на програмата за ядрена енергия.
Филипините планират да пуснат в експлоатация поне 1200 мегавата ядрени мощности до 2032 г., като да ги увеличат до 4800 мегавата преди 2050 г. Сред разглежданите варианти е възможността за рехабилитация на АЕЦ „Батаан“ с мощност от 620 мегават, която не работи вече близо четири десетилетия. Централата така и не започва производство на електроенергия, а за изграждането ѝ са похарчени милиарди долари.
Сред държавите, към които Филипините могат да се обърнат, е Южна Корея, която предложи да съживи АЕЦ „Батан“, която е разположена северно от столицата Манила. Япония, Китай и Франция също може да обмислят участие в проекта. САЩ и Филипините заявиха наскоро, че ще започнат преговори за сделка за изграждане на атомни електроцентрали с американска технология в азиатската страна.
Виетнам и Индонезия също обмислят използването на ядрени мощности като достъпен и надежден източник на електроенергия.