Сингапур търси „зелените” сделки

Брюксел, Апостол Апостолов*, специално за REALNO.BG

Сингапур, островен град-държава в Югоизточна Азия, разположен в южната част на Малайския полуостров, ще внася все повече „зелена” енергия в опит да се откъсне от тежката си зависимост от изкопаеми горива. До 2035 година, според прогноза на мозъчния тръст Ember, вносът ще достигне 30% от енергийния микс на страната, при положение, че към момента е не повече от 2-3%.

Бившата британска колония е най-развитата икономически страна в Югоизточна Азия, с процъфтяваща индустрия – корабостроене, електроника, електротехника, мощна нефтохимическа промишленост и нарастващо население. Всичко това обаче изисква все повече електроенергия, а към момента Сингапур, освен че не произвежда ток, разчита основно на внос на петрол и газ, като динамиката на цените ги прави икономически нерентабилни.

В азиатския регион търсенето на енергия от страна на Сингапур е 5 пъти по-голямо от средното за другите страни. Решението е единствено да внася, тъй като е неспособен да задоволи с вътрешното си производство, отбелязва пред AFP и Брадфорд Симънс, директор по енергетика, климата и ресурсите в Bower Group Asia.

„Несъответствието между страните, които могат да произвеждат възобновяема енергия и тези, които имат голямо търсене, само ще ускори стимулите за международна търговия с електроенергия и в това отношение Сингапур е само един малък фрагмент от глобалния пъзел”, казва специалистът.

Учени предупреждават, че градът е изправен пред огромни предизвикателства, свързани с доставките на „зелена“ енергия. Една от потенциалните възможности за внос е Австралия, която обяви, че ще изгради най-голямата слънчева централа в света и съответно ще реализира нaй-дългия пoдвoдeн ĸaбeл зa зaxpaнвaнe cъc cлънчeвa eнepгия нa Cингaпyp. Πpoeĸтът Аuѕtrаlіа-Аѕіа Роwеr Lіnk (ААРоwеrLіnk) вĸлючвa строителстнво нa oгpoмнa cлънчeвa eлeĸтpoцeнтpaлa в Ceвepнaтa тepитopия нa Aвcтpaлия и пoлaгaнeтo нa 4300-ĸилoмeтpoв ĸaбeл пo мopcĸoтo дънo дo Cингaпyp. Подобен проект е съществувал и в миналото, но е бил спрян заради несъгласие от страна на индонезийското правителство и австралийските аборигенски общности.

Освен от Австралия, властите в Сингапур са получили разрешение за внос на енергия още от Камбоджа, Индонезия и Виетнам – близо 5 гигаватов микс от слънчева, вятърна и хидроенергия. А докато набави необходимите количества, поне до 2030 година Сингапур ще разчита на внесения петрол и газ. След това те ще бъдат забранени, за да може до 2050 да постигне въглеродна неутралност.

*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Брюксел от 2020 г. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *