Автор: Антон Оруш, създател на българския портал за стара техника Сандъците
Масово се знае, че „Опера“ е първият български телевизор, но много малко е известен фактът, че първата „Опера“ всъщност е изработена още през 1957 г.! Става дума за 3 броя, произведени в Слаботоковия завод в София. Тази „Опера“ има някои разлики със започналата да се произвежда през 1959 г. серийна модификация. Диагоналът на екрана е 36 см и в схемата има 1 лампа по-малко. Дизайнът на кутията също е различен в сравнение със серийния модел. Представяме ви „прадядото“ на всички български телевизори:
Телевизионният приемник „Опера“ тип РТ36—58А е първият телевизор, разработен в телевизионната лаборатория на Слаботоковия завод — София. Приемникът е многоканален, с възможност за приемане на 10 различни телевизионни програми от I и III телевизионни обхвати (по нормите на ОИР), както и 2 обхвата за УКВ радиоразпръскване с честотна модулация. Чувствителността на приемника е под 150 МКВ за каналите на изображението и на звука при отношение сигнал/шум около 30 дб. Общият брой на радиолампите е 18, заедно с кинескопа, които изпълняват в приемника 27 различни функции. Екранът с диагонал 36 см и е с магнитна фокусировка на лъча. Захранването е трансформаторно със селенов еднопътен изправител. Общата консумация от мрежата е около 200 вата. Изходящата звукова мощност е 1,5 вата при коефициент на нелинейните изкривявания около 5%. Използвани са два елиптични високоговорителя по 1,5 вата, поставени отстрани на кутията. Габаритните размери са 610/475/460 мм.
Телевизорът Опера от 1957 г. е суперхетеродинен с два отделни канала по междинна честота — за изображението и за звука. Тази схема има това предимство, че може да се приемат предаватели с недостатъчно стабилна честота и възможност с по-прости средства да се приемат станциите от УКВ обхвати с честотна модулация.
Като товар на УМЧ за звука е използван лентов филтър с критична връзка, при което от стъпалото се постига достатъчно голямо усилване и необходимата избирателност. Лентата на пропускане на УМЧ за звука е от порядъка на 500 кхц при ниво 3 дб.
Синхронизацията на телевизора „Опера“ работи стабилно при вариации на мрежовото напрежение от 170 – 240 волта.
Външното оформление на телевизора е в стил с тогавашните радиоприемници. За удобство при настройката и обслужването всички команди са изведени отпред, при което главните са оформени в две тройни големи копчета, а второстепенните представляват по-малки копчета, обхванати от една декоративна лайсна.
Конструкцията на шасито и останалите елементи е такава, че позволява с малки изменения да се премине към телевизионен приемник с 43 см екран и без трансформаторно захранване.