Родителите имат ключова роля във формирането на представите и желанията на децата си за бъдещата им кариера. Около 80% от родителите на ученици в гимназиален клас в България водят постоянни разговори с тях за професионалното им бъдеще, като най-предпочитаната професия е тази на IT специалист.
Всеки четвърти родител (25,7%) би насочил детето си към този сектор. Втората професия в родителските предпочитания (7,7%) е тази на учител, но разликата с първото място е осезаема. Това показват резултати от национално количествено представително проучване сред 400 родители и 200 ученици между 9 и 12 клас за тенденциите при т.нар. поколение „Алфа“ – деца, родени след 2010 година.
Допитването е по поръчка на Българската мрежа на глобалния договор и е реализирано от агенция Blue Point.
Парите са от значение
От съществено значение за родителите са факторите, че професията трябва да е добре заплатена (53,3%), да предоставя възможности за развитие (53,3%), и детето да я обича и да се чувства успешно в нея (54,7%).
Резултатите от проучването показват интересни перспективи и пресечни точки на родителските нагласи и тези на учениците. Информационните технологии са най-желаната професия и за гимназистите, следвана от медицината, предприемачеството и правото, а най-голям интерес в момента имат към спорт, електронни игри, изкуство и литература.
Всеки втори ученик счита, че професиите на бъдещето са свързани с информационните технологии, докато всеки трети ги свързва с медицината.
Родителите и учениците са на общо мнение, че информационните технологии ще бъдат ключова сфера за професионално развитие в бъдеще. Създаването на баланс между личните интереси и възможностите за успешно развитие в избраната професия е от съществено значение за този процес.
Повече от 80% от учениците планират да продължат образованието си след завършване на 12-ти клас, като 70% от тях предпочитат да останат в България.