Енергийният регулатор на САЩ е отхвърлил споразумение за директно свързване на център за данни на Amazon с АЕЦ Саскуеханна“ (Susquehanna NPP) в щата Пенсилвания. Членовете на Федералната комисия за енергийно регулиране (FERC) заявиха, че споразумението, което има за цел да увеличи капацитета на центъра за данни, може да доведе до по-високи цени на електроенергията за битовите потребители и да повлияе на надеждността на енергийната мрежа.
„Този вид съвместно разполагане на съоръжения има много сложни аспекти, които могат да имат сериозни последици за надеждността на мрежата и цената на електроенергията за потребителите“, заяви Марк Кристи, член на комисията.
Според FERC споразумението за изтегляне на значителни количества енергия от регионалната мрежа поражда опасения за това как загубата на тези доставки ще се отрази на сметките за електроенергия и надеждността на мрежата. Освен това, остава неясно как ще бъдат заплатени подобренията на инфраструктурата за правилно предаване и разпределение на електроенергията.
Интересът на големи технологични компании към ядрената енергетика е огромен, тъй като центровете за данни и развитието на изкуствения интелект изискват консумация на огромно количество сигурна базова и беземисионна електроенергия. Πpeз мapт Аmаzоn Wеb Ѕеrvісеѕ ĸyпи цeнтъp зa дaнни oт Таlеn Еnеrgу, ĸoйтo да ce зaxpaнвa oт aтoмнaтa цeнтpaлa в Πeнcилвaния, в пъpвaтa пo poдa cи cдeлĸa. Компанията инвестира в проекти за малки модулни реактори, така както го прави и друг технологичен гигант – Google и Бил Гейтс.
През септември Microsoft инвестира във възраждането на печално известната с първия сериозен ядрен инцидент в света АЕЦ „Три майл айланд“.