Автор: Михаил Стоянов, инвеститор, създател на специализираната платформа Investo.bg
За да възникне горене е необходима искра. Същото важи и за инвестирането – необходима съставка за успешни инвестиции е наличието на събитие каталист. То е нашият паричен мултипликатор.
Каталистът може да превърне една акция от дънна риба в печеливша инвестиция. И обратното – инвестиция без искра може да превърне брилянтен анализ в dead money trade.
Събитията каталисти са неразделна част от моя инвестиционен процес. При тяхното прилагане следвам две прости правила:
Няма каталист, няма игра: не инвестирам в идеи без каталист на хоризонта;
Правилото на Мечо Пух: колкото повече (каталисти), толкова повече.
Първото правило ми казва, че ако на хоризонта няма събитие искра, просто умножавам по нула. Прескачането на тази стъпка в инвестиционния процес завършва с поредния value trap в портфейла.
Второто правило предполага да се търси не само една искра, да речем, на ниво компания, а повече. Основанието за това е просто: каталистите от висок порядък (на ниво макро, геополитика и индустрия) водят до такива на ниво компания, а не обратното. Затова са необходими каталисти и на макро равнище.
В днешната статия пиша за един от любимите ми каталисти – обратното изкупуване на акции. В комбинация с LEAPS опции, те осигуряват огромно предимство. Попитайте инвеститорите в Navios Maritime през 2024 г.
В статията коментирам обратното изкупуване на акции при корабни компании. Принципите обаче са приложими и за други бизнеси от старата икономика. Просто заменяме корабите с мини или нефтени платформи, а тонажа – с резерви и ресурси.
Обратното изкупуване на акции повишава показателите на акция. Или казано по друг начин, получаваме повече корабен тонаж, унции злато или барели петрол на акция.
Обратно изкупуване на акции 101
Неотдавнашната касапница на пазара на корабни акции е норма, а не изключение. Нека не забравяме, че волатилността при корабните акции не е недостатък, а предимство. Сега можем да купим висококачествена плаваща стомана с отстъпка, достойна за Черен Петък.
Освен това корабните компании никога не са били толкова стабилни, ако се съди по техните парични резерви и капиталова структура. Малко под десет компании имат над 50% ливъридж. Десет други имат под 20% общ дълг спрямо собствения капитал, а няколко дори имат нулев дълг.
Обобщено, разполагаме с двете задължителни съставки за успешна програма за обратно изкупуване: отстъпка спрямо NAV (net asset value) и пари за нейното изпълнение.
При наличие на свободни парични средства, корабособствениците имат шест възможности:
– Трупане на резерви
– Погасяване на дълг (ако има такъв)
– Поръчване на нови съдове
– Закупуване на съдове втора употреба
– Разпределяне на дивиденти
– Обратно изкупуване
Всеки вариант има своите плюсове и минуси според това в коя част от пазарния цикъл се намираме. Към момента сме по средата на фазата на разширяване, тоест пазарът има потенциал за значителен растеж.
Освен това корабособствениците разполагат с парични средства, които да използват за обратно изкупуване. А купуването на собствени акции означава, че фирмата придобива все по-голям дял от своите кораби.
Обаче има една тънкост. Ако фирмата купи свои акции на дискаунт спрямо NAV, то тя придобива дялове от корабите си на цена, по-изгодна от текущата пазарна.
Обратното изкупуване на акции създава дългосрочна стойност. Като намалява броя на акциите, компанията увеличава всички коефициенти на акция: печалба, NAV, FCF и т.н.
В условията на структурна инфлация нарастващите разходи за капитал, материали и труд водят до повишаване на NAV на корабните компании. Следователно, колкото повече тонаж се пада на акция, толкова по-бързо нараства NAV/акция.
Затова и предпочитам компания с 10 кораба и 50 000 акции пред предприятие с 20 кораба и 200 000 акции. По този начин получавам повече плаваща стомана на акция.
Обратното изкупуване е начин ръководството на фирмата да изрази мнението си за бъдещите цени на корабите спрямо цените на акциите. Ако мениджърите вярват, че цените на плавателните съдове ще останат по-високи в сравнение с цените на акциите, обратното изкупуване на акции е възможност за създаване на дългосрочна стойност за акционерите.
Последните тримесечия цените на новите плавателни съдове достигнаха нови върхове, докато пазарът на употребявани стари кораби леко се охлади.
Следващата таблица показва цените на различни видове танкери според възрастта:
Цените на плавателните съдове изглеждат близки до рекордни. Въпреки това, ако се коригират спрямо инфлацията, те не са толкова високи. Това говори за две неща. Първо, има значителен потенциал за ръст и второ, рискът от спад не е толкова голям. Накратко, имаме асиметрия в наша полза.
Това твърдение е валидно не само за нас като инвеститори, но и за корабособствениците. Те могат да закупят (част от) собствените си кораби с огромна отстъпка, вместо да излизат на пазара, за да придобиват нови или стари кораби на пазарна цена.
Сегашният пазар е прекалено песимистичен, а в същото време цените на корабите са стабилно високи. Това ще рече, че моментът за обратни изкупувания е отличен.
Нека кажем и няколко думи за вечния спор дивиденти срещу обратни изкупувания. Отговорът зависи от това кого питаме.
За инвеститорите, търсещи доходност, дивидентите са водещи. Тоест, те се фокусират върху настоящите парични потоци. От друга страна, обратното изкупуване е подходящо за инвеститори, които търсят бъдещи капиталови печалби.
Дивидентите осигуряват на акционерите незабавна удовлетвореност. Но това има своята цена за компаниите и за самите инвеститори.
Например, ако акциите на компанията се търгуват при 50% PNAV (Price to Net Asset Value) и ръководството започне обратни изкупувания, всеки 1 долар, похарчен за обратни изкупувания, ще генерира 2 долара на акционерите утре, докато дивидентите ще донесат 1 долар още днес, при равни други условия.
Заключение
Обратното изкупуване на акции е сред най-мощните каталисти на корпоративно ниво. Подкрепяни от макроикономически фактори, те създават огромно предимство за инвеститорите.
Разбира се, има много начини обратното изкупуване да се направи погрешно. Като за начало, когато изкупуваме обратно акциите на нашата компания при PNAV > 100%. Още по-добре е, ако имаме дълг с по-висока лихва спрямо цената на обратните изкупувания, но не го погасяваме.
И този сценарий не е нито шега, нито измислица. В света на корабоплаването ирационалността не е рядко срещана.
Както обикновено, качеството на мениджмънта е определящо. Това как мениджърите управляват капитала на дружеството казва много. Подобно на инвестирането, резултатът от обратното изкупуване е функция на изпълнението, т.е. на тайминг, размер и управление. Тези три параметъра са ядрото на всяка програма за обратно изкупуване.
Неотдавнашният спад в цените на акциите на корабните компании, повишената цени на плавателни съдове и стабилните финанси на компаниите от бранша създават идеалната среда за обратно изкупуване.
Обратното изкупуване е основна съставка на моята стратегия. Корабите са една от водещите теми, а LEAPS опциите един от любимите ми инструменти.
Търсете идеи с обратни изкупувания на хоризонта, подкрепени от голямата картина. И не забравяйте, че ако няма каталист, няма игра и че колкото повече, толкова повече.