Автор: Апостол Апостолов*, специално за Realno.bg
Над половин милион камери са инсталирани на обществените места в Белгия. В това число влизат тези на полицията и на общините по частните сгради. Отделно са устройствата на банковите клонове. Техният брой може да се окаже много по-голям, като се прибавят и тези във Валония и Брюксел. За точна статистика не може да се говори, защото страната няма централен регистър, показва репортаж на фламандската обществена телевизия VRT.
Журналист прави импровизирана разходка в малко градче – Герардсберген, заедно с местни жители и общински съветник. Хората задават въпроса колко са камерите в града, конкретен отговор обаче така и не получават. Не защото им отказват информация, а защото и самите власти не знаят. Можело единствено при конкретни обстоятелства и след солидна такса да се получи справка къде са разположени.
По последни данни устройствата, които заснемат обществени места в един от трите региона на страната – Фландрия, са 528 053, а за останалите провинции няма данни. За това е нужен единен регистър, настоява криминологът от университета в Гент Йеле Янсенс.
За изготвянето на централен регистър е необходима промяна на два закона – за полицията и за камерите. А това на този етап едва ли би се случило, след като в страната няма все още избрано редовно правителство.
Законът за камерите обхваща всички устройства, които са инсталирани от частни лица или от компании и „служат за предотвратяване, определяне или разкриване на престъпления“.
Камерите, които са в интелигентен звънец, не винаги са обозначени като камери, защото не винаги са във включен режим. По закон би трябвало собствениците да декларират, че имат такова устройство – независимо дали съхранява изображения или просто служи да се гледа кой е на вратата.
Законът за полицията урежда статута на наличните 9383 устройства във фламандска Белгия. Това са фиксирани камери, регистрирани във федералната полиция и използвани от местната и федералната полиция, както и от пътната агенция.
„Нямах представа, че толкова много камери ни наблюдават през цялото време“, казва една от участничките в тв сафарито и пита дали има уебсайт с всички тези камери. Отговорът е, че няма, но полицията винаги знаела кои изображения от коя камера са и, ако е необходимо, във всеки един момент може да ги използва като доказателство.
„И аз нямах представа“, казва проф. Йеле Янсенс и допълва, че с толкова много камери национален регистър е още по-задължително да се направи. „Първо и най-важно е от гледна точка на прозрачността. Също така е важно да се следи внимателно дали камерите, които са инсталирани сега, няма да бъдат използвани в бъдеще за нещо, за което първоначално не са били предназначени.“
*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Белгия от 2020 година. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург.