Проектът Carbon Free Power Project за изграждане на първата по рода си АЕЦ с малки модулни реактори на американската компания NuScale Power бе прекратен, съобщи AP.
Причината – очакваната цена на електроенергията се e увеличила с 53% през последните две години – от 58 до 89 долара за мегаватчас.
Базираната в Орегон NuScale Power, която притежава единствения сертифициран лиценз за дизайн на малък модулен реактор в САЩ, работи над проекта с местната Асоциация на общинските енергийни системи на Юта (Utah Associated Municipal Power Systems – UAMPS), която предоставя енергийни услуги за общо 7 американски щата.
Проектът
Проектът трябваше да демонстрира инсталация с 6 малки модулни реактора с мощност до 77 мегавата всеки в Националната лаборатория на Айдахо. Планът бе технологията да осигурява достатъчно електричество за захранване на повече от 300 000 домакинства и да влезе в експлоатация от 2029 г., както и да замени въглищните централи в бъдеще. В комбинация с вятърна и слънчева енергия, усъвършенстваната ядрена технология имаше за цел да помогне на общините и обществените енергийни компании в САЩ по пътя им към декарбонизация.
Вместо това NuScale и UAMPS обявиха, че прекратяват проекта тази сряда, след десетилетие работа по него.
През годините Министерството на енергетиката на САЩ предостави повече от 600 милиона долара от 2014 г. насам в подкрепа на проектирането, лицензирането и разполагането на малките модулни реактори на NuScale. През 2020 г. администрацията на Доналд Тръмп одобри до 1,4 милиарда долара по проекта Carbon Free Power Project, който сега бе прекратен.
Меморандум с АЕЦ „Козлодуй“
Припомняме, че през февруари 2021 г. „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и NuScale Power, LLC подписаха Меморандум за разбирателство за изследване на възможността за реализиране на ядрена технология базирана на малки модулни реактори в България.