Учени от Китай са разработили органичен материал за извличане на уран от морската вода. Според доклад на Института по биоенергия и биопроцесни технологии в Циндао (QIBEBT) той има „изключителна способност за адсорбция на уран“, пише interestingengineering.com. Освен това е екологичен, рентабилен, лесно се синтезира и демонстрира впечатляваща механична здравина и възможност за рециклиране.
Уранът е невъзобновяем източник на енергия – основният тежък метал, използван като гориво за ядрени реактори, и е от съществено значение за ядрената енергетика. Металът традиционно се добива от уранова руда, но сега учените се стремят да го извлекат от морската вода. Адсорбиращият материал е комбинация от ДНК ензими – специфичен вид ДНК, и композитни хидрогелни микросфери – материалът, получен от йонния обмен между натриев алгинат и калциеви йони. Ензимите действат като „детектор“, защото се активират само когато се свържат със специфични метални йони. Това помага за идентифицирането на урановите йони.
Същевременно микросферите, които имат бързо адсорбционно движение и значителен адсорбционен капацитет, демонстрират висока селективност за уран. Извличането на йоните обаче представлява предизвикателство поради няколко причини, включително изключително ниските концентрации на уран в океаните на Земята – 1 тон морска вода съдържа само 3,3 милиграма уран. Наличието на различни други йони също усложнява процеса. Задачата може да се сравни с намирането на 1 грам сол в 300 000 литра прясна вода. Благодарение на способността на специфичните ДНК ензими да разпознават различни метални йони, ДНК-базираните адсорбенти могат да бъдат използвани за извличане и на други ценни метални йони от морската вода.