Автор: Боян Рашев, енергиен експерт
Само през 2024 г. БВП на Гвиана – малка страна в Южна Америка, доскоро абсолютно непозната за света – ще скочи с около 40%.
До 2019 г. Гвиана беше сред най-бедните страни в Южна Америка с БВП от малко над 6,000 долара/жител. През 2023 г. вече достига 21,000 долара/жител и е втора след Уругвай на континента. През 2025 г. вече ще е на първо място далеч напред.
Всичко това се дължи на откритията и добива на нефт на Exxon Mobil в морската територия на страната, към които по-късно се включват и много други компании. За една петилетка добивът скача от нула (2019 г.) до почти 1 милион барела дневно (към края на 2025 г.). Този допълнителен добив се оказва една от най-силните спирачки пред вдигането на цената на нефта и много спомага за ограничаването на енергийната бедност в цял свят.
Говорим за инвестиции от десетки милиарди долари за броени години в проучване, добив, инфраструктура и т.н. в страна с 800,000 жители. Разбира се, гигантските приходи няма да се разпределят особено равномерно, но това е неделима част от свръх-бързия растеж.
Само за референция:
Тези 1 милион барела дневно дават 2,14 EJ енергия на годишна база. Това е почти равно на цялата консумирана енергия от фотоволтаици в ЕС, която за 2023 г. е 2,37 EJ (на равна база за първична енергия според методиката на EI Statistical Review of World Energy, 2024), в която за последните две десетилетия са инвестирани над трилион евро. Освен това пазарната стойност ( = ползата за обществото) на енергията на нефта е МНОГО по-висока от тази от слънцето, защото с нея можеш да правиш каквото си пожелаеш, а слънчевата е трудно управляема.
Това е енергийната реалност.