Какво прави с водата един българин в Белгия?

Автор: Апостол Апостолов

Докато България преживява поредното сухо и горещо лято, а хиляди българи от седмици живеят без вода, част от Западна Европа изпраща месеци с незапомнени валежи. Журналистът Апостол Апостолов, който от години живее и работи в Белгия и често гостува на Realno.bg с интересните си материали, тази сутрин ни описа нагледно какво прави той с водата, в една кратка история, която е прекрасен повод да се замислим дали се отнасяме отговорно с този безценен ресурс.

Ето какво пише Апостол Апостолов:

„Попаднах на интересно и същевременно много съдържателно заглавие в Realno.bgКакво правим с водата? Отговарям на въпроса с въпрос – Какво правим не само с водата, а въобще с разхищението на водата?

Този въпрос си го зададох в началото на пролетта. От няколко години живея и работя в Белгия. Тази година страната и съседните Нидерландия, Германия и Франция, измерват незапомнени количества валежи. За първи път, откакто се води статистика в Белгия, институциите регистрират три пъти повече валежи през пролетта – между 50 и 70 литра на квадратен метър…

Градините се превърнаха в оризища. Самият аз по някое време мислех, вместо цветя, да засадя водни лилии в двора си.

В крайна сметка осъзнах, че тази вода, която е природно богатство, не бива да се прахосва така и безконтролно да се излива в канализацията. С малко инвестиции реших да си направя мини помпена станция за зеленчуковата си градина.
Първоначално свързах улуците от прилежаща веранда към огромен контейнер.

Стичащата се вода обаче беше голямо голичество и този резервоар започна да се пълни прекалено бързо. Стигнах отново до началната точка – водата отива в канализацията. Хрумна ми идеята, че на принципа направи си сам – мога с помощта на тръба да преливам част от количествата в малък мобилен резервоар от 20 литра. В него купих и монтирах малка хидрофорна помпа, свързана с маркуч. И така водата отиде по предназначение в лехите на градинката.

В един прекрасен момент реших, че мога да си поливам и цветята. В същия този 20-литров резервоар потопих и малка помпа, свързана с електронна система за капково напояване, която се включва и изключва автоматично при наличието на постоянна вода.

Ето, че си реших и проблема с цветята.

Така че, какво да правим с водата, ами лесно е – използвайте я рационално и тя ще ви се отблагодарява. Защото, водата е все по-малко и все по-ценна. А за много страни е дори „течно злато“, за което бленуват. Това може да се окаже валидно и за България“.

Очаквайте материала на Апостол Апостолов какво правят с водата властите в Белгия, Нидерландия и Германия…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *