Какво правим с водата?

Автор: Любен Лесидренски, Realno.bg

Населените места на воден режим в България се увеличават всеки ден, а държавата няма отговор на въпроса кой от всичките проблеми във ВиК сектора ще реши, за да противодейства поне малко на тази криза. Властта, в лицето на „Български ВиК холдинг“ ЕАД и останалите отговорни институции, дори не смята за необходимо да предостави обобщена публична информация колко са точно градовете и селата, които са оставени без вода в жегата в момента, а данните циркулират в регионални съобщение на различните ВиК дружества, които въвеждат режим.

Знае се, че е тежко положението в областите Шумен, Велико Търново, Плевен, Ловеч, Бургас, Сливен, Благоевград и Монтана, но проблемните райони стават все повече. Според изказване на министъра на регионалното развитие Виолета Коритарова в парламента на 14 август, в България има сериозни нарушения във водоснабдяването в 13 града и 303 села, разположени в 93 общини. Според неофициални данни засегнати са близо 400 000 души.

Проблемите във ВиК сектора са известни от години, но безкрайните констатации и обещанията, че се „работи по въпроса”, са писнали до безкрайност на всички потърпевши, които в безсилието си просто излизат, за да блокират някоя пътна отсечка. Поне полицията да ги забележи, а оттам и да влязат в телевизионните репортажи.

Накратко – загубите на вода за цялата страна продължават да са в огромни размери – според данни на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) към 2022 г. се губят 61% от общата вода и този проблем изглежда нерешим за държавата и ВиК операторите. В повечето случаи се стига до обобщението, че остарялата ВиК инфраструктура изисква милиардни инвестиции – според експертни оценки общите инвестиции, необходими за привеждане на ВиК сектора в съответствие с изискванията и за премахване на режима на водоснабдяване, са в размер на почти 25 млрд. лв. за следващите около десет години.

Ясно е, че такива пари държавата няма как да осигури за едно лято, нито за една година, но поне да се съберат отговорните институции и да обявят на хората какво мислят да правят, освен, разбира се, традиционната молитва за дъжд.

Освен загубата на вода по мрежата, основни причини за водния режим, и наглед по-лесно разрешими въпроси, са тези, свързани с:

– Липса на събирателни и довеждащи съоръжения за вода от алтернативни източници

– Липса на обследвания и планове за алтернативни източници на вода при засушаване и на съответната инфраструктура

– Липса на денонощни изравнители/напорни резервоари

– Контрол и превенция на нереграментирано използване на вода от мрежата

Нагледният хаос с контрола може да се обоснове и с факта, че в големи градове на воден режим, автомивките работят…

Но тук трябва да говорим не само за довеждащата инфраструктура, а и за изграждане на модерни напоителни системи и водни съоръжения.

Фактите обаче са плашещи – съществуващите язовири, които са достатъчно на брой, пресъхват, по места има съмнения и за източването им и въобще за начина им на стопанисване, което е отделна голяма проблемна тема.
И не на последно място – през последните над 30 години има едва два новоизградени язовира за питейни нужди в България – „Луда Яна“ и „Пловдивци“.

Освен това, заради климатичните промени, незаконната сеч на горите и други човешки фактори, в България през лятото пресъхват все повече водоизточници за питейно-битово водоснабдяване. Данните за последните 50 години показват значително повишение на температурите на цялата територия на страната – в планините със 7-8 градуса, в по-топлите райони, до около 5 градуса.

Проблемите стават най-тежки през месеците юли и август, когато освен продължителни периоди с понижено количество валежи и намален дебит, има по-голяма сезонна консумация – хората поливат градини, пълнят басейни, мият си автомобилите. Вече се говори, че местни ВиК дружества ще налагат глоби за домакинства, които потребяват над 20 кубика вода на месец, но и тази мярка изглежда закъсняла.

Ето какво казва в един от последните парламентарни контроли (9 август) служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Коритарова по отношение на водната криза:

„Заедно с кметовете и останалите отговорни институции търсим начин за решаване на проблемите. Още с встъпването си в длъжност възложих на „Българския ВиК холдинг“ да предложи мерки по компетентност. В поредица от работни срещи са обсъдени актуалното състояние на основните и резервни водоизточници, съществуващите проблеми, свързани с регистрираните намаления в дебитите и пониженото запълване на обемите на язовирите за питейно-битово водоснабдяване“.

По думите ѝ служебното правителството не може да вземе значителни решения защото проблемът е глобален и изисква политическа подкрепа.

„Съсредоточихме се върху решения, които можем да изпълним в краткосрочен план. Сред тях са проучване и изграждане на нови водоизточници или резервно захранване от водоснабдителни системи на съседни населени места, изграждане на язовири, реконструкция и подготовка на резервни водоизточници за пускане в работен режим, реконструкция и рехабилитация на напорни резервоари, водовземни съоръжения, реконструкция и рехабилитация на довеждащите водопроводи и др.“

Дано и този път „Господ е българин”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *