Брюксел, Апостол Апостолов*, специално за REALNO.BG
Олимпиадата в Париж е вече история. Време за губене обаче няма и следващата е на американска земя. Домакин е Лос Анджелис, който в продължение на месец следеше под лупа организацията във френската столица.
Американците са впечатлени от рисковия ход на Франция да организира игри без нито един дизелов генератор. Пред AFP от организационния комитет на Ел Ей са признали, че това е едно от сигурните неща, който ще заимстват след 4 години. Още от сега инфраструктурните обекти ще се планират за свързване към електрическата мрежа без замърсяващи дизелови устройства. Стратегия, която ще намали екологичния отпечатък на Игрите през 2028 година.
Франция пое огромния риск да захранва Олимпиадата изцяло от мрежата без генератори, които са надеждни, но „гладни“ за дизел. Американската електрическа мрежа обаче е по-нестабилна и подложена на изпитание от климата, коментира и френската бизнес телевизия Би Еф Ем, цитирана в белгийската преса.
Традиционно спортните и културни събития (турнири, мачове, концерти, фестивали и др.) използват генератори, за да задоволят самостоятелно големите си нужди от електричество, без страх от прекъсване на тока.
„Това са огромни предизвикателства, които не са непременно видими“, казва Мариан Лено, председател на борда на директорите на Enedis, основният електроразпределител във Франция и енергиен архитект на Олимпиадата. Отсега нататък „Стад дьо Франс“, „Берси Арена“, стадион „Сент Етиен“ и „Парк де Пренс“ ще могат да работят изцяло в мрежата по устойчив начин.
„Генераторите се върнаха към това, което винаги е трябвало да бъдат – просто резервно захранване“, казва Лено пред АФП.
Ще бъде ли Лос Анджелис-2028 вдъхновен от Париж, за да използва генераторите само като резервни гуми? За да се убедят в надеждността домакините от Париж направиха симулационен тест в присъствието на членове на Международния олимпийски комитет. Симулирано бе натоварване по мрежата, така че основният източник да прекъсне, а вторият да поеме автоматично захранването. За цялата Олимпиада имаше само един инцидент заради високите температури на въздуха и за няколко минути изключи захранването на „Стад Велодром“ в Марсилия. Този случай ще бъде разгледан внимателно в Калифорния, където мрежата показа своята уязвимост по време екстремни горещини, когато милиони климатици работят на пълни обороти и консумират огромно количество електроенергия.
През август 2020 г. сериозна гореща вълна принуди щата Калифорния да спре електрозахранването на 800 000 домакинства и предприятия в определени часове за два дни, за първи път от близо 20 години.
През септември 2022 г. друга гореща вълна накара властите да поискат намаление на потреблението на ток. Но прекъсванията бяха избегнати благодарение на гигантските батерии, които захранват мрежата с произведена слънчева енергия.
Иначе, през това лято Париж показа, че може да организира откривания и закривания на церемонии, които ще се помнят и коментират дълго. И накрая предаването на щафетата – типично по амарикански, с Том Круз и плеяда световноизвестни музиканти, които посрещнаха игрите в Калифорния.
*Апостол Апостолов е икономически журналист, който живее в Брюксел от 2020 г. С интерес следи теми в енергетиката, „зелената“ енергия, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите, както и политиките в района на Бенелюкс – западноевропейския икономически съюз, включващ Белгия, Нидерландия и Люксембург.