Автор: Д-р Борислав Боев*
В средата на месец юли 2024 г. сме и е време за поредната очевидност. След връщането на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“ в електроенергийната система на страната, електроенергийният баланс на България е значително подобрен – на практика нямаме часове с дефицити, по така представените данни от ENTSO-E (Европейска мрежа, която обединява 40 електроенергийни оператори от 36 страни в Европа, бел. ред).
Нещо повече, след връщането на 1000 MWе базова, надеждна и сигурна мощност, страната ни се завръща като нетен износител на електроенергия – за 28-ата седмица на 2024 г., балансът между износа и вноса е положителен, в размер на 105,7 GWh.
Контекстът също е много важен – през последната седмица Балканите са връхлетени от гореща вълна и това ясно се вижда по цените в сегмента „Ден напред“ на всички регионални електроенергийни борси. А сега си представете, ако и индустриалното потребление на ел. енергия се беше възстановило до предкризисните нива, наред с увеличеното потребление от страна на домакинствата?
Изводът отново е красноречив – трябват ни повече предвидими, сигурни, надеждни и диспечируеми източници на електроенергия – не само ядрена енергия, но и природен газ, въглища и ВЕЦ!
*Коментарът е от личния фейсбук профил на д-р Борислав Боев. Заглавието е на Realno.bg.
*Борислав Боев е доктор по икономика с дисертация „Ядрената енергетика като елемент от електроенергийната система на България“. Той е преподавател в Стопанска академия „Д. А. Ценов” в Свищов по специалност „Индустриален бизнес и предприемачество“. Д-р Боев е автор на редица научни публикации в областта на енергийната икономика.