На фона на „зелените“ политики на ЕС за отказ от въглища, в световен мащаб 2023-та ще е годината, която ще счупи всички рекорди за използването им, откакто се води статистика по този показател. Глобалното търсене е достигнало 8,53 милиарда тона тази година, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Това предава за Realno.bg от Брюксел журналистът Апостол Апостолов, който от години живее в административната столица на ЕС и следи отблизо световната енергийна политика.
В Китай тази година потреблението се увеличава с 220 милиона тона (+ 4,9%) в сравнение с 2022 г.
Индия отчита ръст от 98 милиона тона (+ 8%).
Индонезия е използвала 23 млн. тона или 11% повече на годишна база.
За разлика от Азия, потреблението в Европа бележи спад от 107 милиона тон (- 23%), а в САЩ спадът е от 95 милиона тона (- 21%). Основната причина, според МАЕ, е поетапното затваряне на въглищни централи.
В Германия се очаква някои тецове да затворят до 2025 година и на тяхно място да заработят възобновяеми енергийни източници.
За МАЕ обаче представлява трудност да определи каква е картината в Русия, която е четвъртият по големина потребител на въглища в света. Данните и прогнозите не са „сигурни“ и за Украйна.
От 2024 г. се очаква глобалното потребление да започне низходяща тенденция, изчислява МАЕ в прогнозите си, публикувани два дни след края на международната среща на ООН за климата в Дубай, която призова света за постепенно премахване на изкопаемите горива, включително въглищата, заради глобалното затопляне.
Повече от Апостол Апостолов може да прочете тук.