Бразилия проучва урановите си находища

Бразилската компания Indústrias Nucleares do Brasil (INB) възобновява проучванията за уран в страната след 40-годишно прекъсване. INB започва програма за проучване и добив на уран в партньорство с компании от минния сектор, като са набелязани райони, известни със своя „голям потенциал за това ценно вещество“, пише World-nuclear-news.org.

INB отбелязва, че цената на урана се е увеличила над три пъти през последните години, което представлява „възможност за растеж в сектора под формата на износ на концентриран уран, а също и за предлагане на ядрено гориво на международния пазар“. Според проучване отпреди 40 години, Бразилия е имала осмия по големина резерв в света. Страната добива уран от 1982 г.

По отношение на атомни мощности, в Бразилия работят само два енергоблока – първи и втори, в АЕЦ „Ангра“. „Ангра“-1, който е близо до 40-годишна експлоатация, заедно с „Ангра“-2 в момента генерират около 3% от електроенергията на страната. Изграждането на „Ангра“- 3, който трябваше да е с реактор с вода под налягане на Siemens с мощност от 1405 мегавата, започна през 1984 г., но беше спряно малко по-късно. Проектът бе възобновен през 2006 г. и първият бетон бе излят през 2010 г., но работата отново бе спряна през 2015 г. на ниво на завършеност от 65%. Властите в Рио де Жанейро анализират икономическата, техническата и социалноекологичната жизнеспособност на енергоблока.

През декември 2022 г. INB подписа договор с руската държавна корпорация „Росатом“ за доставка на 330 tU под формата на естествен уранов хексафлуорид (UF6) за АЕЦ „Ангра“ от 2023 г. до 2027 г. През май 2023 г. бяха подписани и три договора с американската компания Westinghouse за доставка на усъвършенствани горивни касети за презареждането на „Ангра“-1.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *